Őszi monitoring teendők
Már most érdemes a jövő évi vizsgálatokat előkészíteni korai mérésekkel az őszi kultúrákban, de nem ez az egy ajánlott felmérés késő ősszel.
A sokáig nyúlt vénasszonyok nyara után úgy tűnik, hogy a tél már nagyon közel jár. Ilyenkor a drónt is eltesszük, a karbantartásokat elvégeztetjük a megfelelő szervizzel és a szoftverfrissítésekkel is most a legbiztonságosabb megpróbálkozni. Azonban van még pár teendő mielőtt téli álomba küldenénk az eszközt. Ebben a cikkben szeretnénk ajánlani pár olyan vizsgálatot, melyek a jövő évi munkák és felmérések során hasznosak lehetnek, hiszen sok esetben most vizsgálhatóak a talajok, az őszi vetés.
Őszi kultúrák
Minden őszi kultúra esetén fontos, hogy a kikelt állományt megvizsgáljuk. A tábla állapota ebben az időszakban remekül vizsgálható a vizuális és a növényfedességi analízisekkel, kelési veszteségek, vadkár megállapítására. Időszakosan felvett vizsgálatok alkalmazásával pedig remekül nyomon követhetőek a fejlődési állapotok, mielőtt beállnak a mínuszok.
Az AGRON távérzékeléses vizsgálatai széleskörűen alkalmazhatóak számos kultúra esetében. A legtöbb analízis grafikus eredményt ad, mely egy koordinátahelyes térképen válik láthatóvá. A multispektrális alapú vizsgálatokkal a növények élettani állapotát mérhetjük fel, különféle szempontok szerint, míg a hagyományos RGB kamerák a növényzet fizikális állapotát hivatottak valamilyen formában felmérni.
Minden AGRON vizsgálathoz ajánlott beállítások állnak rendelkezésre. A repülés helyes beállításait oktatásainkon sajátíthatja el.
A Növényfedettségi térképen látható “piros” részek jelentik a a hiányos növényzetet, és minden sárgából lassan zöldbe forduló szín a növekvő, egészséges kultúrát. Őszi kalászosok esetében érdemes megvárni amíg a növényzet kicsit összenő és egybefüggővé válik, hiszen a kis növények nagy magasságból nem feltétlenül láthatók jól. Ez természetesen szója és repce esetén nem áll fenn, hiszen a levelek szétterülnek a talaj felületén és így fentről kiválóan vizsgálhatók.
Multispektrális alapú vizsgálatokat nagyjából összefüggő növényzeti fedettségen érdemes alkalmazni, hiszen ha nagy területek látszanak még a talajból a sorok/növények között, akkor a talajról visszaverődő fény beleszól a mérésbe, így nem kizárólag a növényekről kapunk átfogó információkat.
Talajfoltok detektálása
Jellemzően ilyenkor van lehetőség a talajfoltok felderítésére, talajmintavételre, menedzsmentzónák kialakítására, hiszen a tenyészidőszak során ennek nagy jelentősége lesz. Kísérleteink során szoros összefüggést találtunk a talajfoltok és a későbbi növényi stressz és klorofill tartalom között, ami meghatározhatja a terméshozamot.
A monitoring drón technikáknak köszönhetően akár 3-5 cm-es pontossággal detektálhatóak a foltok, akár hagyományos RGB kamerával is. Így már könnyen beazonosíthatók azok a pontok, melyeken érdemes talajmintavételezést végezni.
Domborzat
Monitoring drónnal nem csak a talaj felülete, vagy a növények vizsgálhatók vizuálisan, hanem mindkettő magassági értékei is. Ebben az esetben az egyes képpontoknak megfelelő magassági értékeik vannak, melyek hamisszínekkel jelölve megmutatják a tábla “domborzati” modelljét. Ez csupasz talaj esetében remekül alkalmas a belvízveszélyes területek detektálására, mérésére, remek alapot nyújt a vízelvezetés megoldására, öntözési problémák detektálására.
Amennyiben később a növényzet fejlődését szeretnénk vizsgálni ez kulcsfontosságú, mert lesz egy referencia magasságunk, ami a tábla felületét jelzi. Minden növekedési fázist ehhez tudunk a későbbiekben hasonlítani.
Ezek a viszonylag könnyen elvégezhető tevékenységek hozzásegíthetik a gazdálkodót ahhoz, hogy kis befektetéssel, akár szolgáltatást igénybe véve egyre több információt tudjanak meg a tábláról, például szélsőséges esetben azt, hogy bizonyos területekre egyszerűen nem éri meg vetni, hiszen az input anyag többet visz, mint amennyit haszonként realizálni lehetne.
Tipp: Gyenge fényviszonyok között a drón repülési sebességét számottevően csökkenteni kell.
A drónok szerepe elsődlegesen a felmérésekben, vizsgálatokban óriási. Ezeket a technológiákat alkalmazva évről évre több információnk lesz a tábláról.
AGRON Technologies Kft.
Minden jog fenntartva!