Differenciált fejtrágyázás számszerűsítve: Megéri vagy sem?
Ügyfelünk azzal a céllal keresett meg minket, hogy hiányosan kikelt repcéjén differenciált kijuttatást végezzünk. A kezelést novemberben hajtottuk végre, mivel a fejletlen repce a tél beköszöntével sérülékenyebbé válik a fagyokkal és egyéb stresszhatásokkal szemben. Ha a növény ősszel megfelelő kondícióban van, tavasszal gyorsabban fejlődik és nagyobb termést adhat. Ezzel szemben a fejletlen növények lassabban indulnak meg tavasszal, ami heterogén állományt eredményezhet. Az állományon belüli eltérések csökkentése bármilyen módszerrel hozzájárul a termésbiztonság növeléséhez.
Mit mutatnak a számok?
A kezelés összesen 448,2 hektáron zajlott, a kijuttatási tervet műholdas adatok alapján készítettük el az AGRONmaps Pro szoftverben. A fejletlenebb állományrészekre több, a fejlettebb területekre kevesebb mennyiséget juttattunk ki, a cél pedig egyértelmű volt: az állomány heterogenitásának csökkentése.
A térképen a fehérrel jelölt zónákban alacsony, a világoszöld zónákban átlagos, míg a sötétzöld területeken magas fejtrágya mennyiséget állítottunk be. Az előzetes számítások szerint ezzel az eredetileg tervezett 130 l/ha-os kijuttatást 85 l/ha-ra tudtuk csökkenteni.
A differenciált kijuttatás 34,4%-os megtakarítást eredményezett, ami a teljes területre vetítve 2,5 millió forintnyi költségcsökkenést jelentett. Az alábbi táblázatok részletezik az eredményeket.
Milyen következtetéseket lehet levonni az eredményekből?
Mindennél fontosabb az előre gondolkodás és tervezés, hiszen a változó gazdasági és extrém időjárás okozta bizonytalan közegben mindent meg kell tenni a pénzügyi kilengések enyhítésére.
Erre egyik módszert a jelen cikkben taglalt és az ehhez hasonló módszerek jelentik. Ugyanis egy táblán belül jelentős különbségek alakulhatnak ki, amik alapjaiban határozzák meg a hektáronként elérhető bevételt.
A táblán, mint művelési egységen belül emiatt érdemes további al egységekkel is foglalkozni, amit zónáknak nevezünk. Ezeket a zónákat létrehozhatjuk a növényzet egy adott állapota szerint (pl. fejtrágyázási terv), ami egy rövid időszakra szól vagy több évnyi adat elemzését követően állandó menedzsment zónákon keresztül.
A precíziós gazdálkodásra nem egy mindent megváltó egyszeri kijuttatásként kell tekinteni, hanem egy technológiaként. Gondolj bele: ha egyetlen kezeléssel akár 5 000 Ft/ha megtakarítás érhető el, akkor egy szezon során a zónásítás szerint végzett kezelések összeadódva jelentős költségcsökkenést eredményezhetnek.
A heterogenitás csökkentésével a kilengő bevételeket is stabilizálhatjuk. A precíziós gazdálkodás tehát az egyszeri megtakarítási lehetőségén túl segít optimalizálni a teljes termesztési technológiát is.
Nem az a cél, hogy rekord terméseket érjünk el, hanem hogy a lehető legstabilabb alapokat biztosítsuk a gazdaságnak. A kiszámíthatóság mindennél fontosabbá vált az elmúlt időszakban.