Bemutatkozik az AGRON új ágazata - AGRONlabs
Professzionális vegetáció analízis termékcsalád speciálisan parcellás kísérletekhez és növényvédelmi tesztekhez, kutatásokhoz.
Az AGRON csapata 2017 óta foglalkozik távolsági spektroszkópiával az agráriumban, azon belül is a növénytermesztésben. Kezdetben a célunk az volt, hogy megértsük az általunk használt eszközök működését, gyengéit és erősségeit és az általuk gyűjtött adatokból (RGB és multispektrális képalkotás) megbízható, értelmezhető információkat nyerjünk ki, melyek a növénytermesztés folyamatának modernizálását segítik elő. Nem arra voltunk kíváncsiak, hogy egy területről készült térkép miért “piros sárga, vagy zöld” hanem arra, hogy ismert növényzet állapotokat hogy tudunk mérhetővé tenni e szenzorokon és szoftveres megoldásokon keresztül. Gyorsan nyilvánvalóvá vált, hogy a precíziós növénytermesztéshez akkor tudunk értéket hozzáadni, ha az addig megtapasztalt és szakma által felépített óriási tudásra építjük fel. Erre pedig az egyetlen megoldás az, hogy olyan szakember gárdákkal dolgozunk együtt, akik hivatásuk legjobbjai és utat tudnak mutatni abban, hogy mely fejlesztési irányok lehetnek a jövő forradalmi eszközei.
Már nem csak drón
2022-től az AGRON célja a magas minőségű adatgyűjtés, adatelemzés és adatvizualizáció fejlesztése, mely több adatforrást tartalmaz, mint eddig bármikor. A jövő mezőgazdasága megköveteli, hogy minden megbízható szenzort, szondát bevessünk, hogy a folyamatosan változó élővilágot – kiemelten a növényeket – hatékonyan, gyorsan, emberi erő és beavatkozás nélkül monitorozhassunk annak érdekében, hogy
kutatóink minél jobban megismerhessék környezetünk változásait, folyamatait.
Az ebből keletkező óriási adatmennyiség feldolgozása, összefüggések, kapcsolatok feltárása az ember számára szinte lehetetlen vállalkozás. A szorgos adatgyűjtési és tanulási folyamat egyre mélyebb tudást biztosított, így elérkezettnek láttuk az időt arra, hogy a tudásból származtatott módszertani eredményeket áttranszformáljuk az üzemi felhasználás területeire, ebből a kezdeményezésből született meg 2020-ban az AGRONmaps az első és máig egyetlen hazai monitoring drón adatfeldolgozásra és kiértékelésre fejlesztett szoftver, melynek segítségével a monitoring drónok eredményei könnyedén realizálnak azonnali hasznot a precíziós kijuttató eszközre töltve a üzemi felhasználás terén. A piaci jelenlét azonban rámutatott arra, hogy milyen óriási potenciál rejtőzik a kutatási területeken való felhasználhatóságban, hiszen a háttérben folyamatosan extra igényeket láttunk el, az AGRON Research program keretén belül.
Vetésidő hatása búza és kukorica fejlődésére és a hozamra
Tápanyagreakciós kísérletek
Lisztharmat rezisztencia vizsgálata
Szárazságtűrés felmérése
Genotípusok felmérése, osztályozása és nagy áteresztő képességű, drón alapú fenotiptizáló platform kidolgozása
Gyomirtó hatékonyságának és esetleges fitotoxikus hatásának felmérése
Talajkondicionáló vízmegtartó képességének vizsgálata
Repce virágzás felmérése
Kukorica és napraforgó tőszámlálások parcellánként
Kelési arány és kezdeti fejlődési ütemek felmérése
Permetezőszer tesztelés UAV-ra
Szőlő peronoszpóra felmérése
Látható, hogy a legkülönfélébb vizsgálatokra van igény, egy közös pont azonban mindegyikben található: Legtöbbször több száz vagy akár 1000 parcellás kísérletek felmérésére kapunk megrendelést. A megoldandó probléma, pedig mindig ugyanaz: azonos időpontból, viszonylag nagy területen, nagy mennyiségű adat gyűjtése és a fent felsorolt tulajdonságok számszerűsítése. Erre a legjobb megoldást a drónok nyújtják, amelyek adatait földi és egyéb szenzoros mérésekkel egyesítve minden eddiginél hatékonyabb adatgyűjtést biztosítanak akár 20 hektár egybefüggő kis parcellás terület esetén is. Az AGRON Research program akkora siker lett, hogy úgy döntöttünk, hogy az AGRON külön divíziójaként nagy volumenű fejlesztéseket hajtunk végre rajta és a piac által diktált igényeknek megfelelően végül egy forradalmi kutatási termékportfóliót dolgoztunk ki.
A mesterséges intelligencia óriási segítség a természetes intelligencia kezében
Mielőtt bármit is a gépekre bíznánk, érdemes két lépést hátralépni és újra, meg újra leellenőrizni a gyakorlatban, mit is jelent az adat-alapú döntéshozatal. A precíziós gazdálkodás – mely mára egy elcsépelt közhellyé vált – hasonlít egy mesterlövész puskához és magához a mesterlövészhez: Nagy távolságból, nagy pontossággal célba talál akkor, ha jó irányban áll a fegyver, vagyis a kezelője tudja mit csinál. Nem győzzük hangsúlyozni tehát, hogy mielőtt a mesterséges intelligencia alapú fejlesztések megkezdődnek, stabil, megbízható alapokat kell letenni. Ezek az alapok pedig az AGRON szakembereinek a kezében sikeresen összeálltak, így a fejlesztett módszertani megoldásokból, tudásból készítettük el az első kutatási célra fejlesztett vegetáció analíziseket.