Az AGRON az Európai Preciziós Mezőgazdasági Konferencián
Nézd meg, miként zajlik a táblánk tápanyagkezelése!
Büszkén jelentjük be, hogy a Július 19-22 között rendezett ECPA (European Conference on Precision Agriculture) konferencián állomásvezető posztot tölt be szakmai csapatunk. Az állomáshoz látogatók többek között megismerkedhetnek az eddig összefoglalt, legfrissebb dróntechnológiai módszerekkel és tápanyag kijuttatási lehetőségekkel.
A gyakorlati napon a KEVE Zrt. egy 34 hektáros őszi búza táblája mellett találkozunk majd.
A terület meglehetősen heterogén, nagyobb domborzati különbségekkel és számos talajfolttal. Az ennek nyomán a táblán belül kialakuló víz – és tápanyag-ellátottsági különbségek jelentős csírázási és fejlődési eltéréseket eredményez. E folyamatok helyenként ritka növényállományban nyilvánul meg, így a kijuttatási tervhez kiemelten fontos csak növény adatainak a gyűjtése és a talaj kizárása. A talajmintavételi eredmények és a drónok által gyűjtött adatok ötvözésével állítottuk be a tavaszi fejtrágyázáshoz szükséges dózisokat. Az állományt a konferencia időpontjáig nyomon követjük, így a látogatók betekintést nyerhetnek mi is történt pontosan a területen.
Annak érdekében, hogy a precíziós gazdálkodási szemléletmód széleskörűen elterjedhessen megbízható adatokra van szükség. Ennél fogva az elmúlt időszakban az adatgyűjtés és a feldolgozási folyamatok kiemelten fontos témakörökké váltak. A dróntechnológia előnyeinek kiaknázásához megfelelő tudással és hozzáértéssel kell rendelkezni. Számunkra ezért kiemelten fontos az oktatás, megfelelő eszköz, szoftver és a kutatási tevékenység.
Tapasztalatainkat és a felhalmozott szaktudást ötvözve a növénybiológia, dróntechnológia, informatikai szaktudás, az adatgyűjtés és kutatási projektek területén egy szoftver megoldást fejlesztünk mezőgazdasági drónok adatfeldolgozására, amit AGRONmaps-nek neveztünk el.
A műholdakkal ellentétben a drónfelvételeknek sokkal nagyobb felbontása van, ami lehetővé teszi kisparcellás kísérletek tanulmányozását. Nem elhanyagolandó tény a többlencsés, kalibrált multispketrális kamerák használata, hiszen ezekkel idősoros felvételeket készíthetünk. Számunkra a MicaSense szenzorai váltak be erre a célra, mivel ezen szenzorok bizonyultak a legjobbnak magas minőségű adatgyűjtéshez.
A szenzor és szoftver együtt lehetővé teszik, hogy ne csak a növények egy állapotát vizsgáljuk, hanem növényélettani folyamatokat kövessünk nyomon. Kutatási szinten ez segíti nagy áteresztőképességű (high-throughput) fenotipizálási módszerek kidolgozását, betegség ellenállóság tanulmányozását vagy akár a tápanyagreakció nyomonkövetését. Ezek az eredmények és a felhalmozódó know-how segítik a gyakorlatba ültetni a dróntechnológiát. Hamarosan lehetőségünk nyílik a hozambecslésre, betegség gócpontok pontos azonosítására, tápanyag-ellátottság mérésére stb. Jelenleg is olyan kalibrált módszerekkel rendelkezünk, amikkel létrehozhatóak menedzsment zónák és kijuttatási tervek. Fontos továbbá, hogy a technológia fejlődéséből ne hagyjuk ki a lassan hagyományosnak tekinthető szaktudást és tapasztalatot!
Minden jog fenntartva!