2. rész Monitoring dróntechnológia – Bevezetés előtt, döntés után

Háromrészes cikksorozatunkban azt a kérdést tárgyaljuk: Megéri-e belevágni a monitoring drón technológiába?

Mi az első lépés?

Mielőtt lázasan drónokat kezdenénk keresgélni és az interneten marketingre legtöbbet költő oldal horogára akadnánk, érdemes hiteles szakértői tanácsot igénybe venni. Ez az egész folyamat legelső lépése, hiszen mindent az fog meghatározni, hogy a mezőgazdaságban komoly tapasztalattal rendelkező céghez fordulunk, vagy egy drón forgalmazóhoz, ahol nem feltétlenül fogunk tudni szakmai segítséget kapni. Ennek megítélését az olvasóra bíznánk, hiszen egy 10 perces beszélgetés során egy tapasztalt gazdálkodó remekül le tudja szűrni, hogy adott kereskedő érti-e a dolgát, ha a téma mezőgazdasági vetületéről van szó. Ezen felül érdemes utána járni a cégnek, hogy milyen eredményeik és fejlesztéseik vannak hazai agrár fronton, az eszközök kereskedelmén túl mit képesek nyújtani egy olyan esetben, mikor majd problémába ütközünk a használat során és hogy egyáltalán használható lesz-e az eszköz érdemileg.

Tanácsadás, oktatás és szakértelem mindenek felett!

Egy előre leegyeztetett telefonos konzultáció során számtalan információhoz hozzájuthatunk és ez alapjaiban határozza meg a későbbi viszonyunkat a technológiához. Egyik szakértői cég sem tud szakmai ajánlást tenni egy megelőző beszélgetés nélkül. Számos olyan kérdés létezik, amit egész egyszerűen tudni kell ahhoz, hogy sikeres legyen a bevezetés.

Oktatás

Már mindenki nagyon szeretne drónt vásárolni, de még mindig nem tudjuk 100%-ig azt mondani, hogy eldördülhet a startpisztoly. Amennyiben még nem teljesen tudja elképzelni azt, hogy mi fog történni egy adatgyűjtés során, hogy lehet egy drón repülését előre megtervezni és milyen eredmények fognak ebből születni, ajánlott elvégezni egy AGRON Monitoring drónkezelői képzést. A képzésen minden elénk tárul, így kialakulhat egy pontos kép arról, hogy a gyakorlatban hogy is történik mindez.

Szakértő kollégáink segítségével hiteles információkat kaphat, melyek tovább növelik a technológia hatékonyságát. Ezen felül az oktatás lehetőséget biztosít arra, hogy kérdéseit feltegye és egyéni ajánlásokat kapjon drónra és szenzorra is. Ezek alkotják ugyanis az adatgyűjtés alapjait. Úgy kell ismerni a drón viselkedését, mint a jól megszokott erőgépekét. Abban a tekintetben viszont szerencsénk van, hogy bár repülő szerkezetről van szó, a sok segéd elektronika és szoftverek mind segítik a dolgunkat. 

A drón és kamera kiválasztása során követhetjük el a legnagyobb és legdrágább hibát.

Ezúttal tényleg elérkeztünk a mindenkit leginkább foglalkoztató kérdéshez: a drón és a szenzor kiválasztásához. Annak érdekében, hogy átlássuk a piacot számos dolgot kell tisztába tennünk. A drónra és a kamerára ettől a pillanattól külön egységként kell tekintsünk. A kamera/szenzor az az egység, mely a drónos monitoring alapja, a drón csupán szállító szerepet tölt be. A két tevékenységet el kell válasszuk egymástól. Amikor egy táblát szeretnénk felvételezni akkor a vizsgálat fajtája (pl.tápanyag-ellátottság felmérés) fogja meghatározni számunkra, hogy milyen kamerával lehet elvégezni. A kamerának és a repülési körülményeknek megfelelően kell drónt választani, de ez sok esetben nem releváns kérdés, hiszen a drón egy gyári egységet képez a kamerával (a legtöbb RGB kamerás drón esetében így van). Ez a legideálisabb választás, mert nem kell utólagos módosításokkal, garanciavesztéssel, több szoftverrel bajlódnunk.

Kamera kiválasztása

Alapvetően két fajta kamerát használnak mezőgazdasági monitoring célra: Hagyományos RGB és multispektrális kamerákat. Előbbiek a látható tartományú, vizuális képalkotásban segítenek minket, utóbbiak segítségével pedig értékszerű méréseket végezhetünk a növény élettani állapotának tekintetében. Az ideális azonban mindig az, ha mindkét fajta kamera rendelkezésre áll, hiszen mindegyik másra való. Az RGB kamerák általában jóval nagyobb felbontással rendelkeznek, mint multispektrális társaik és ennek köszönhetően például tőszámlálásra, vizuális felmérésre, vadkár felmérésre alkalmazhatók, mert ezeknél a vizsgálatoknál szükséges a nagy felbontás. Ha a növények élettani állapotába is szeretnénk betekintést nyerni, multispektrális kamerát kell használnunk. A piacon sokféle ilyen szenzor elérhető, de ennek töredéke használható csak komoly munkára. Elmondható, hogy ilyen kamerát, egy adott képesség alatt nem tudunk majd értelmezhető munkára használni. Ezért javasolt, hogy nagyon körültekintően válasszuk ki, hiszen nem beszélhetünk olcsó eszközökről. Az igazán jól használható multispektrális kamerák több lencsével rendelkeznek, és kalibrálhatóak. Ezek olyan alapkövetelmények, mind a drón akkumulátora, vagy propellere. Ha elkezdjük a projektet túlspórolni, és számításba veszünk nem ajánlott kamerákat, az egész rendszer hatékonyságát és használhatóságát veszélyeztetjük, hiszen alkalmatlan eszközre nem fogunk tudni gazdálkodást építeni. Amennyiben segítségre van szüksége, kérjük, jelentkezzen ingyenes telefonos konzultációnkra, melynek keretein belül szakértőnk ajánlásokat tud adni Önnek.

Ennek nyomán látható, hogy van egy úgynevezett “minimum” a technológia hatékony használatára, mely alatt csak nagyon speciális esetekben lehet eredményt elérni és összegszerűségben kb. 10%-kal olcsóbban tudjuk beszerezni. Mit is jelent ez? Azt, hogy akár 100-150 ezer forintos különbség miatt alkalmatlan rendszert építünk.

Felszereltség

A piacon kapható drónok többsége egy akkumulátorral, vezérlő tablet nélkül, lényegében mezőgazdasági felhasználásra használhatatlan. Minden esetben fel kell készítenünk az eszközt a professzionális munkára, hogy ne drága és rossz emlék legyen a drónozásból, hanem mindennapi technológia, mely a termelés során nagyszerűen használható. Ennek megfelelően az AGRON-nál kizárólag felkészített csomagokat talál a kínálatban, melyek egy képzést követő naptól kezdve használhatók. Az eszközcsomag minden pontja a drónos monitoringot segíti. Nem feltétlenül ugyanazokat a megoldásokat, tartozékokat kell használjuk, mint egy fotózási, vagy filmezési célra ajánlott megoldás esetén. Mint minden másban, ebben is kérheti szakértőnk segítségét és ezen felül extra, kiterjesztett használati útmutatót adunk, így az utolsó részletekig mindenre felkészülhet.

Monitoring drón szakértőnk szerint a minimális kezdeti befektetés multispektrális és RGB kamerával együtt kb. 3 millió forint, melyben a teljesen felszerelt drónok, oktatás, szoftver hozzáférés és 3-4 tábla éves lekövetése fér bele. Természetesen elkezdhető kicsiben is, egy rendszeres monitoring időszakos kárfelmérésekkel, közel 1-1,5 millió forintból. Ezzel az összeggel az első évben kell számolni. Az ezt követő években a bevont táblák számát ajánlott növelni, hogy minél nagyobb arányban hozhasson megtérülést a befektetésünk, hiszen a drónt/drónokat nem kell újra megvenni, azok évekig alkalmasak lesznek a használatra. Ne feledjük, hogy egy jól optimalizált gazdálkodás esetén ez az összeg gyorsan megtérülhet, amennyiben felhasználjuk a drón és az AGRONmaps által kínált információkat, kijuttatási térképeket.

Annak érdekében, hogy a monitoring drón technológia a lehető leggyorsabban kerüljön bevezetésre, létrehoztuk az AGRON monitoring start programot, mely a teljes bevezetési folyamatot magába foglalja és szakértőink segítségével az első konzultációtól kezdve az önálló repülésekig mindent lefed. Kollégáink a konzultáció alapján kiszállítják a kiválasztott drónt, helyszíni oktatást tartanak, leprogramozzák a táblákat és bemutatják a szoftver működését. Másnaptól kezdve egy élő technológiát képes használni a gazdaság, mely teljesen felkészítve várja azt, hogy használatba vegyék.

Amennyiben konzultáció időpontot foglalni, kérem kattintson ide!

Cikksorozat záró része: Bevezetés után

Previous
Previous

Drónnal végezhető monitoring szőlő- és gyümölcsültetvényeken

Next
Next

1. rész Monitoring dróntechnológia – Kell ez nekem?